Exteriér Auto

Ako správne ošetriť pneumatiky a disky pri detailingu auta?

Ošetrovanie pneumatík a diskov je neoddeliteľnou súčasťou detailingu auta a môže výrazne prispieť k celkovému vzhľadu vozidla. Správna údržba týchto častí nielen zvyšuje estetickú atraktívnosť auta, ale tiež zabezpečuje dlhšiu životnosť a lepšiu funkčnosť týchto kritických komponentov. Tu je niekoľko krokov, ako ich správne ošetriť:

Pneumatiky:

 1. Dôkladné umývanie: Začnite s dôkladným umývaním pneumatík špeciálnym čistiacim prostriedkom pre pneumatiky. Tieto čističe sú navrhnuté tak, aby odstraňovali silné špiny, olejové stopy a iné nečistoty.
 2. Použitie kefky: Na odstránenie zaschnutého blata alebo iných ťažkých špín použite kefku s tuhými štetinami. Otáčajte kefkou v kruhovom pohybe, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky.
 3. Aplikácia ochranného prostriedku: Po umytí a vysušení pneumatik naneste ochranný prostriedok, ktorý dodá pneumatikám lesk a chráni ich pred UV žiarením, ktoré môže spôsobiť vysušenie a praskanie.

Disky:

 1. Použitie špeciálneho čističa: Existuje mnoho čistiacich prostriedkov špeciálne určených na disky. Tieto prípravky sú navrhnuté tak, aby boli účinné proti brzdovému prachu, soli a iným nečistotám.
 2. Čistenie mäkkou hubkou: Aby ste predišli poškriabaniu povrchu, používajte mäkkú hubku alebo handričku pri čistení diskov.
 3. Oplach a sušenie: Po čistení opláchnite disky čistou vodou a jemne ich osušte mäkkým uterákom.
 4. Aplikácia vosku alebo ochranného prostriedku: Na ochranu diskov pred koróziou a škodlivými vplyvmi môžete použiť špeciálny vosk alebo ochranný prostriedok určený pre disky. Tieto produkty vytvárajú ochranný film, ktorý zabraňuje usadzovaniu špiny a brzdového prachu.

Pravidelná starostlivosť o pneumatiky a disky nielen zlepšuje vizuálny vzhľad auta, ale tiež predlžuje ich životnosť a zabezpečuje optimálne jazdné vlastnosti. Investície do správnej údržby týchto častí sa určite oplatí v dlhodobom horizonte.

Pokračujúc v starostlivosti o pneumatiky a disky, môžeme brať do úvahy aj dlhodobejšie strategie a návyky, ktoré prispievajú k zachovaniu ich kvality a životnosti:

Prevencia pred mechanickým poškodením:

 • Pri parkovaní dbajte na to, aby ste nepotiahli pneumatikou o obrubník, čo by mohlo spôsobiť poškriabanie disku alebo poškodenie pneumatiky.
 • Pred jazdou vždy skontrolujte, či na pneumatikách nie sú zaseknuté kamienky alebo iné ostré predmety.

Pravidelné kontroly tlaku:

 • Udržujte správny tlak v pneumatikách podľa odporúčaní výrobcu. Nesprávny tlak môže spôsobiť nerovnomerné opotrebovanie pneumatiky, zvýšenú spotrebu paliva a dokonca aj poškodenie pneumatiky.

Výmena pneumatík:

 • Ak máte sezónne pneumatiky (zimné/letné), nezabudnite ich vymeniť v správnom čase. Takisto dbajte na to, aby boli pneumatiky vždy správne vyvážené a zosúladené.

Ochrana pred agresívnymi látkami:

 • V zime môže posypová soľ na cestách poškodzovať disky. Po jazde v zasolených podmienkach je dobré auto čo najskôr umyť, aby ste odstránili soľ a predišli korózii.

Správne skladovanie pneumatík:

 • Ak máte doma súpravu pneumatík, ktorú nepoužívate, uistite sa, že sú správne skladované. Pneumatiky by mali byť uložené v suchom a tmavom priestore, mimo priameho slnečného žiarenia.

Pamätajte, že pneumatiky a disky sú kľúčovými komponentmi vášho vozidla a ich správna údržba zabezpečuje bezpečnú jazdu. Investícia času a zdrojov do ich správnej starostlivosti vám vráti v podobe dlhšej životnosti týchto častí, lepšej jazdnej dynamiky a estetiky vášho vozidla.